جرثقیل چیست؟

شکل امروزی جرثقیل

با شنیدن نام این وسیله اولین چیزی که به ذهن ما میرسد اجسام سنگین و جابجایی آن‌ها است. شکل ساختاری آن نیز نشان می دهد که این نوع ماشین برای جابجا کردن اشیای سنگین کاربرد دارد. طناب‌ها و قرقره‌هایی که در ساختار جرثقیل استفاده شده است، برای بالا بردن و پایین آوردن آسان‌تر اجسام سنگین استفاده می‌شود.

اجاره جرثقیل در تهران

کاربرد این وسیله در صنایع مختلف بسیار زیاد است و حتی ممکن است گاهی اوقات افراد معمولی نیز برای جابجایی برخی از وسایل به آن نیاز داشته باشند. یکی از مهم‌ترین نکات در مورد جرثقیل این است که این وسیله را بشناسید، کاربرد انواع آن‌ها را بدانید تا بتوانید متناسب با کاربرد مورد نظر خود، ماشین باربرداری مناسب را انتخاب کنید.

پیشینه جرثقیل

 

 

پیشینه جرثقیل

پیشینه جرثقیل

 

انسان از ابتدا به حمل و جابجایی اجسام سنگین نیاز داشته است.

این نیاز زمانی بیشتر نمود پیدا کرد که بشر شروع به ساخت و ساز و معماری کرد. پیشینه ابتدایی‌ترین دستگاه‌های باربرداری به تمدن‌های مصر و یونان باستان برمی گردد.

جرثقیل‌ های قدیمی معمولا با استفاده از چوب ساخته می‌شدند و نیرو محرکه آن‌ها انسان یا حیواناتی مانند گاو نر یا الاغ بود. البته استفاده از این وسیله به تمدن یونان باستان محدود نمی‌شد و در تمدن‌های دیگری مانند مصر، روم و… مورد استفاده قرار می‌گرفت.

جرثقیل‌های اولیه دارای دو تکیه‌گاه افقی، دو تکیه‌گاه عمودی و یک بازوی گردان بودند. ساختار و کاربرد جرثقیل‌ها نیز مانند بسیاری از ماشین آلات دیگر پس از انقلاب صنعتی دچار تغییرات و تحولات زیادی شد.
رفته رفته انسان به فکر پیشرفت این وسیله و استفاده راحت‌تر از آن افتاد. به همین دلیل سعی کرد از وسایلی مانند قرقره، بازوهای سیار، طناب‌های محکم و… در ساخت ماشین‌های باربرداری استفاده کند و به همین دلیل توانست اجسام سنگینی مانند سنگ‌های کوه‌ها را با استفاده از جرثقیل‌های پیشرفته‌تر جابجا کند.

قطعه بعدی که به جرثقیل‌ها اضافه شدند، چرخ‌ها بودند. با استفاده از چرخ‌ها امکان جابجایی این وسیله وجود داشت و به همین دلیل می‌توانستند اجسام سنگین را بین نقاط مختلف نیز جابجا کنند.

جرثقیل‌ها از چه زمانی به شکل امروزی مورد استفاده قرار گرفتند؟

بعد از انقلاب صنعتی برای ساختن جرثقیل به جای چوب از چدن، آهن و فولاد استفاده شد و تقریبا به شکل جرثقیل‌های امروزی در آمد. به این ترتیب این وسیله توانست در قسمت‌های مختلف صنعت کاربردی باشد. امروزه این وسیله در فضاهایی اعم از بنادر برای تخلیه و بارگیری کشتی ها ،در ساخت و ساز ، در صنایع نفت و گاز نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

نخ و قرقره و قلاب سه قسمت اصلی تشکیل دهنده جرثقیل‌های امروزی هستند؛ به گونه‌ای که معمولا جرثقیل‌ها اجسام را به صورت معلق در هوا نگهداری می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود که کار با این وسیله نیازمند مهارت و تخصص خاصی باشد و نکات ایمنی زیادی برای کار با آن تدوین گردد. بسیاری از کسب و کارها برای خرید جرثقیل مورد نیاز خود اقدام می‌کنند؛

اما اهمیتی به نیرو کاری و سلامت قطعات موجود در ماشین نمی‌دهند. به همین دلیل ممکن است خسارات مالی و جانی بسیاری گریبان‌گیر آن‌ها باشد.

بهترین ایده برای استفاده از جرثقیل همکاری به مجموعه‌ای است که به صورت حرفه‌ای در زمینه کار با این وسیله فعالیت می‌کند و از بهترین و به روز‌ترین ماشین‌آلات باربرداری استفاده می‌کند. این همکاری هم باعث می‌شود از جرثقیل‌های امن و استاندارد استفاده کنید و هم هزینه‌ای برای سرویس قسمت‌های مختلف این وسیله و استخدام تکنسین متخصص در کار با آن صرف نکنید.

شکل امروزی جرثقیل

شکل امروزی جرثقیل

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *