انواع جرثقیل کارگاهی

اجاره جرثقیل

انواع جرثقیل کارگاهی برای کاربردهای مختلف وجود دارند.

انواع جرثقیل کارگاهی زیر مجموعه‌ای از انواع جرثقیل محسوب می‌شود. کارگاه‌ها و کارخانه‌های فضاهایی هستند که در آن‌ها انواع جرثقیل کارگاهی کاربرد بسیار زیادی دارد. کارخانه‌ها و کارگاه‌ها در بخش‌های و حوزه‌های بسیار متنوعی فعالیت می‌کنند؛ یکی از ویژگی‌های مشترک بین تمام آن‌ها این است که به حمل و جابجایی اجسام سنگین نیاز دارند؛ این جابجایی می‌تواند از نقطه‌ای به نقطه دیگر و درون کارگاه انجام شود و یا این که نیاز به حمل و نقل اجسام از جایی به جای دیگر باشد. برای حمل وسیله‌های سنگین جرثقیل‌های ماشینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما در این مقاله قصد داریم به طور کامل در مورد انواع جرثقیل کارگاهی صحبت کنیم و اطلاعات دقیقی در مورد هر نوع و کاربرد آن به شما ارائه دهیم.

در کارگاه‌های مختلف نیاز به باربرداری به شیوه‌های گوناگون وجود دارد. به همین دلیل شناخت انواع جرثقیل کارگاهی به شما کمک می‌کند که در انتخاب بهترین جرثقیل برای نیاز خود درست عمل کنید. به یاد داشته باشید که طراحی متنوع جرثقیل برای پاسخگویی به نیازهای مختلف ما ارائه شده است و با استفاده درست می‌توانیم بالاترین بازدهی را از جرثقیل‌ها دریافت کنیم.

جرثقیل کارگاهی

کدام جرثقیل‌ها جرثقیل کارگاهی محسوب می‌شوند؟

جرثقیل ستونی

پیش از هر چیز لازم است انواع جرثقیل کارگاهی و ویژگی‌های آن‌ها را بشناسیم. مهم‌ترین ویژگی‌ کارگاه‌ها و کارخانه‌ها محیط سربسته آن‌هاست. به همین دلیل نمی‌توان از جرثقیل‌هایی که دارای ارتفاع زیاد هستند، در چنین فضاهایی استفاده کرد. انواع جرثقیل کارگاهی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بتوانند از محدودیت ارتفاع محیط‌های مسقف استفاده کنند و حتی با تکیه بر سقف و دیوارهای محیط جابجایی بارها را انجام دهند. در ادامه انواع جرثقیل کارگاهی را نام برده و ویژگی‌های آن‌ها را بیان می‌کنیم تا بتوانید تفاوت‌های آن‌ها را به گونه‌ای دقیق بشناسید.

 • جرثقیل‌های سقفی دو پل: به طور کلی جرثقیل‌های سقفی جزو انواع جرثقیل کارگاهی محسوب می‌شوند. خود این جرثقیل‌ها دارای سه نوع جرثقیل سقفی تک پل و جرثقیل سقفی دو پل و جرثقیل‌های آویز هستند. قدرت جرثقیل دو پل نسبت به نمونه‌های دیگر بیشتر است و می‌تواند بارهایی با وزن بیشتر را جابجا کند و در زمان کوتاه‌تری این کار را انجام دهد. دهانه جرثقیل دو پل محدودیت ندارد. جرثقیل‌های دو پل دارای تجهیزاتی هستند که باربرداری را راحت‌تر می‌کند و همچنین امنیت کار را بالا می‌برد. این تجهیزات عبارتند از؛ بالابر چندگانه، مگنت، گراب، قلاب چرخان و کالسکه گردان.
 • جرثقیل سقفی تک پل: این جرثقیل در هر دو جهت طولی و عرضی حرکت می‌کند و می‌تواند بار را جابجا کند. البته لازم به ذکر است که قدرت جرثقیل تک پل نسبت به نمونه دو پل کم‌تر است. مهم‌ترین مزیت کار با جرثقیل تک پل این است که می‌تواند در جهات مختلف بار را جابجا کند و کل فضای سالن کارگاه یا کارخانه را پوشش دهد.
 • جرثقیل آویز: جرثقیل‌های آویز جزو انواع جرثقیل کارگاهی سقفی تک پل هستند. سایر جرثقیل‌های سقفی به صورت رونشین هستند، اما این جرثقیل‌ها به صورت زیر سقفی نصب می‌شوند. هزینه این نوع جرثقیل نسبت به نمونه‌های دیگر کم‌تر است.
 • جرثقیل‌ دروازه‌ای: جرثقیل‌های دروازه‌ای و نیم دروازه‌ای هم در محیط‌های باز و هم در محیط‌های مسقف کارگاهی کاربرد دارند. این جرثقیل‌ها نیز مانند انواع جرثقیل کارگاهی سقفی دارای مدل‌های دو پل و تک پل هستند. جرثقیل‌های دروازه‌ای تک پل نسبت به نمونه‌های دو پل محدودتر هستند، اما می‌توانند به صورت افقی و عمودی حرکت داشته باشند. این جرثقیل‌ها می‌‌توانند وابسته به کاربردی که در کارگاه‌های مختلف دارند دارای تجهیزاتی چون قلاب‌های گردان، کابین و… باشند.
 • جرثقیل نیم دروازه‌ای: این جرثقیل‌ها دارای یک پایه هستند و به همین دلیل یک سر آن‌ها باید به دیوار یا ستون دیگری، متصل باشد. جرثقیل نیم دروازه‌ای دارای انواع دو پل و تک پل می‌باشد که تفاوت‌های آن نیز مانند سایر جرثقیل‌هایی است که در مورد آن‌ها توضیح دادیم. جرثقیل‌های نیم دروازه‌ای برای جابجایی بارها از یک تن تا ۴۰۰ تن مناسب هستند.
 • جرثقیل ستونی- بازویی: زمانی که قصد دارید بار را در ارتفاع محدود و در محیط دایره‌ای جابجا کنید، جرثقیل‌های ستونی به کار شما می‌آیند. این جرثقیل‌ها دارای یک ستون هستند که به آن بازوی جرثقیل متصل می‌شود. جرثقیل قابلیت چرخش حول ستون را دارد و می‌تواند به صورت ۳۶۰ درجه بار برداری انجام دهد. جرثقیل‌های ستونی می‌توانند هیدرولیک یا غیر هیدرولیک باشند. انواع جرثقیل کارگاهی ستونی در کارگاه‌های مونتاژ، ماشین‌سازی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای جابجایی اجسام تا وزن ۵ تن مناسب است.
 • جرثقیل دیواری: این نوع جرثقیل به شما کمک می‌کند که از دیوارهای کارگاه و سالن مورد نظر خود بیشترین استفاده را ببرید. جرثقیل دیواری قابلیت باربرداری از وزن ۱۰۰ کیلو تا ۱۰ تن را دارد و طول بازوی آن نیز می‌تواند متغیر باشد. البته به یاد داشته باشید که این نوع جرثقیل نیز محدودیت دارد.

در مورد انواع جرثقیل کارگاهی و اطلاعات آن‌ها صحبت کردیم. در ادامه به سایر مباحث در مورد این موضوع خواهیم پرداخت.

 

اجاره جرثقیل

کاربرد انواع جرثقیل کارگاهی

جرثقیل نیم دروازه‌ای

وظیفه اصلی جرثقیل‌ها باربرداری است و این موضوع در کاربرد انواع جرثقیل کارگاهی نیز صادق است. برای جابجایی مواد اولیه، وسایل بزرگ و سنگین و… از جرثقیل‌ استفاده می‌شود. به یاد داشته باشید که از جرثقیل‌های کارگاهی برای بلند کردن وسایلی استفاده کنید که پالت ندارند. جرثقیل‌ها می‌توانند اجسام را از روی زمین بلند کنند. معمولا جرثقیل‌ها برای بلند کردن اجسام مختلف نیاز به بازو و قلاب و سیم بکسل دارند، اما اگر کاربردی غیر از باربرداری برای جرثقیل نیاز دارید، باید از تجهیزات دیگر نیز استفاده کنید. برای مثال جرثقیل‌ها می‌توانند به عنوان بالابر افراد نیز مورد استفاده قرار گیرند که در این صورت نیاز به وسیله‌ای مانند کابین خواهند داشت. از طرف دیگر طول بازو و ظرفیت جرثقیل می‌تواند وابسته به نیاز شما متفاوت ارائه شود.

توصیه می‌شود برای این که بتوانید از بهترین جرثقیل برای کاربرد مورد نظر خود استفاده کنید، با افراد حرفه‌ای در این زمینه مشورت داشته باشید تا بتوانید به صورت دقیق نوع، ظرفیت و سایر ویژگی‌های جرثقیل مورد نظر خود را انتخاب کنید. البته پس از انجام چند پروژه می‌توانید به راحتی کارایی انواع جرثقیل کارگاهی را درک کنید و بتوانید متناسب با نیاز پروژه جدید و بدون نیاز به کمک و راهنمایی برای اجاره یا خرید جرثقیل مورد نظر خود اقدام کنید.

جرثقیل کارگاهی را اجاره کنیم یا بخریم؟

جرثقیل دروازه‌ای

از دیگر سوال‌های مهم در مورد انواع جرثقیل کارگاهی اجاره کردن یا خرید آن‌هاست. این موضوع را باید خودتان تعیین کنید. بیایید در مورد خرید و اجاره انواع جرثقیل‌های کارگاهی صحبت کنیم تا بتوانید بهتر در این بار تصمیم بگیرید.

زمانی که جرثقیل کارگاهی را می‌خرید، تنها از یک نوع جرثقیل بهره‌مند می‌شوید و در صورتی که بخواهید انواع جرثقیل کارگاهی را داشته باشید باید هزینه زیادی صرف کنید. همچنین کلیه خدماتی که باید برای جرثقیل در نظر گرفته شود، بر عهده خودتان خواهد بود. استخدام اپراتوری حرفه‌ای که کار با جرثقیل را  به صورت حرفه‌ای بلد باشد، سرویس‌دهی و انجام تعمیرات جرثقیل در بازه‌های زمانی مشخص، بررسی ایرادهای احتمالی جرثقیل پیش از هر بار استفاده و… از کارهایی است که باید انجام دهید.

زمانی که برای اجاره جرثقیل اقدام می‌کنید، می‌توانید در بازه زمانی تعیین شده پروژه خود را به اتمام برسانید و برای پروژه‌های بعدی در صورت نیاز از جرثقیل‌های دیگر استفاده کنید. همچنین ارائه کلیه خدمات پشتیبانی بر عهده مرکز ارائه دهنده جرثقیل است. اجاره انواع جرثقیل کارگاهی با خدمات پشتیبانی انجام می‌شود و سرویس‌دهی و تعمیر جرثقیل بر عهده آن‌ها خواهد بود. همچنین اپراتورهای حرفه‌ای برای کار با جرثقیل به همراه جرثقیل به محل انجام پروژه شما اعزام می‌شوند. به همین دلیل اگر قصد استفاده دائمی از جرثقیل را ندارید، اجاره آن نسبت به خرید مقرون به صرفه‌تر است.

نکات ایمنی در مورد کار با انواع جرثقیل کارگاهی

جرثقیل سقفی

جرثقیل‌ها انجام کارهای مختلف را برای ما راحت‌تر کرده‌اند، اما در مقابل کار با آن‌ها بسیار حساس است و لازم به رعایت تمام نکات ایمنی در این باره است. به همین دلیل پیش از اقدام برای اجاره انواع جرثقیل کارگاهی بهتر است در مورد نکات ایمنی کار با آن‌ها اطلاعاتی داشته باشید. رعایت این نکات برای شرکت اجاره انواع جرثقیل کارگاهی، اپراتور و کارفرما الزامی می‌باشد.

 • پیش از اقدام برای نصب انواع جرثقیل کارگاهی باید از محل نصب آن‌ها اطمینان حاصل کرد. همچنین همه چیز باید در مورد کاربرد جرثقیل تعیین شود تا بتوانید بهترین جرثقیل را انتخاب کنید.
 • کار با جرثقیل حتما باید توسط اپراتورهایی که در این زمینه مهارت و تجربه دارند، انجام شود. همچنین اپراتور باید دقت و تمرکز کافی هنگام کار با جرثقیل را داشته باشد و در سلامت کامل با این وسیله کار کند. به یاد داشته باشید که خوردن و آشامیدن هنگام کار با جرثقیل ممنوع است.
 • پیش از هر بار کار با جرثقیل لازم است که سلامت کلیه قطعات جرثقیل بررسی شود. قطعات جرثقیل باید در بازه‌های زمانی مشخص تعویض شوند و همچنین هر بار روغن کاری و ایرادهای احتمالی جرثقیل چک شود.
 • کار با جرثقیل‌های فرسوده ممنوع است.

اجاره جرثقیل

مرکز اجاره دهنده انواع جرثقیل کارگاهی

جرثقیل دیواری

انواع جرثقیل کارگاهی را باید از بهترین مراکز اجاره کرد. پیش از این اندکی در مورد اجاره انواع جرثقیل کارگاهی صحبت کردیم و دانستیم که این مراکز باید خدمات مختلفی را به شما ارائه دهند. به همین دلیل لازم است با در نظر گرفتن خدمات این مراکز بهترین آن‌ها را انتخاب کنید.

مجموعه تهران جرثقیل جزو مراکز معتبر برای اجاره انواع جرثقیل کارگاهی است. در این مرکز بهترین و به روز‌ترین دستگاه‌ها وجود دارند. همچنین تهران جرثقیل دارای مدل‌های مختلف جرثقیل است که می‌تواند به شما ارائه دهد. تکنسین فعال در این مجموعه علاوه بر داشتن تمام گواهینامه‌ها و مجوزهای مورد نیاز از تجربه و مهارت کافی در زمینه ارائه خدمات بهره‌مند هستند.

شما می‌توانید با متخصصین این حوزه مشورت کنید و با توجه به کاربردی که در نظر دارید، بهترین جرثقیل را انتخاب کنید. همچنین کارشناسان در صورت درخواست شما به محل پروژه مراجعه می‌کنند و با انجام بررسی‌های لازم بهترین جرثقیل کارگاهی را به شما معرفی می‌کنند. همچنین جرثقیل‌های ارائه شده توسط تهران جرثقیل از سلامت و ایمنی کامل برخوردارند و خاطر شما از این بابت نیز آسوده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *